• „JEZUS PRZYWOŁAŁ
  DO SIEBIE DWUNASTU …”.

 • Ogłoszenia od 27.02.2022 do 06.03.2022


  PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA

  Św. Jadwigi Śląskiej PSZCZYNA – STARA WIEŚ

  VIII Niedziela Zwykła od 27.02. do 06.03.2022 r.

  NIEDZIELA – 27.02.2022 – VIII Niedziela Zwykła

  7.30 – Za + Edwarda Pastuszka z okazji 30 dnia po śmierci

  9.30 – Za ++ Annę Stęchły, Klarę, Karola i Pawła Leki

  11.00 – Za + Bogdana Gruszka – od Łukasza z rodziną

  PONIEDZIAŁEK – 28.02.2022

  7.00 – Za + Krystynę Mrzyczek i ++ rodziców

  WTOREK – 01.03.2022

  7.00 – Za + męża Alojzego Gogol

  ŚRODA – 02.03.2022 – Środa Popielcowa – Adoracja Najświętszego Sakramentu

  6.30 – Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy – godzinki

  7.00 – ZA PARAFIAN

  11.00 – O zdrowie i błogosławieństwo Boże dla pracowników i podopiecznych naszego Ośrodka Caritas Matka Boża Różańcowa i o pokój na świecie

  16.30 – Msza Święta błagalna w intencji pokoju, a także w intencji Ukraińców, by Pan pokrzepił ich serca w obecnej dramatycznej sytuacji.

  18.00 – Za ++ Jana Paulinę i Bronisławę Nowak we wspomnienie urodzin

  CZWARTEK – 03.03.2022 Adoracja Najświętszego Sakramentu – I czwartek

  7.00 – O powołania kapłańskie, zakonne, misyjne do życia konsekrowanego oraz o uświęcenie duchowieństwa

  18.00 – Msza Św. młodzieżowa. Za ++ Stefana Kraus oraz wnuka Krzysztofa

  PIĄTEK – 04.03.2022 – Adoracja Najświętszego Sakramentu – I piątek

  7.00 – Za ++ Bronisławę Jacek i Beatę Lekką – od sąsiadów

  17.30 – Droga Krzyżowa dla dzieci

  18.00 – Msza Św. szkolna. Za + męża Franciszka Sikorę

  18.30 – Droga Krzyżowa dla młodzieży i dorosłych

  SOBOTA – 05.03.2022 – Adoracja Najświętszego Sakramentu – I sobota

  8.00 – Za dusze w czyśćcu cierpiące i naszych bliskich zmarłych zwłaszcza tych, którzy zakończyli życie ziemskie w ciągu ostatnich dziesięciu lat

  15.00 – Chrzest dziecka: Maciej Rafał Kupisz

  16.00 – Msza Św. z wigilii I Niedzieli Wielkiego Postu. Za + Annę Nierząd w IX rocznicę śmierci

  Roczek dziecka: Helena Czernecka

  17.00 – Msza Św. z wigilii I Niedzieli Wielkiego Postu. Za + Bogdana Gruszka – od kierowców działu międzynarodowego

  NIEDZIELA – 06.03.2022 – I Niedziela Wielkiego Postu

  7.30 – Za + Anielę Koczar – od koleżanek z podstawówki

  9.30 – Za + Bernarda Kasza, ++ z rodzin: Kasza i Weszka oraz o zdrowie dla Heleny

  11.00 – Za + Józefa Trembla we wspomnienie rocznicy urodzin – od żony i dzieci

  15.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia

  15.15 – Gorzkie Żale i Kazanie Pasyjne

  PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA

  Św. Jadwigi Śl. PSZCZYNA- STARA WIEŚ

  Strona Internetowa Parafii: www.parafiaswjadwigi.pl

  Konto Parafii: z dopiskiem na cele kultu religijnego

  Bank Pekao S.A. 79 1240 1330 1111 0010 9381 2556

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  VIII NIEDZIELA ZWYKŁA – 27.02.2022

  „…NIE MA DRZEWA DOBREGO, KTÓRE BY WYDAWAŁO ZŁY OWOC…”.

  Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a nie dostrzegasz belki we własnym oku?” – pyta Jezus swoich uczniów, chcąc skierować ich uwagę na konieczność wewnętrznej odnowy. Zbliżający się Wielki Post to kolejna okazja do tego, by wejść na drogę pokuty i nawrócenia. Prośmy podczas tej Eucharystii o pragnienie przeżycia tego czasu w owocny sposób.

  Dzisiejsza kolekta przeznaczona jest na archidiecezję. Przed kościołem będą zbierane ofiary na kwiaty i sprzątanie naszej świątyni. Bóg zapłać za składane ofiary.

  Od dzisiaj rozpoczynamy Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, który kończy I Niedziela Wielkiego Postu – Niedziela Trzeźwości. Zachęcam parafian do wpisywania w Księdze Trzeźwości swoich postanowień trzeźwościowych, bądź abstynenckich na czas Wielkiego Postu. Księga Trzeźwości jest wyłożona w przedsionku kościoła.

  W Środę Popielcową rozpoczynamy okres wielkopostnej pokuty. Msze św. w tym dniu o godz. 7.00, 11.00, 16.30 i 18.00. Kolekta przeznaczona będzie na potrzeby naszej parafii – gazowe ogrzewanie. Przed kościołem zespół charytatywny przeprowadzi zbiórkę ofiar na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy. Jest to dzień postu i wstrzemięźliwości. Post i modlitwa będą także naszym wsparciem duchowym dla Narodu Ukraińskiego. W tym dniu rozpoczynamy także kwartalne dni modlitw o ducha pokuty. Wszystkie te intencje przedstawiamy Bogu przez czterdziestogodzinne nabożeństwo, które polega na całodziennej Adoracji Najświętszego Sakramentu w kolejne dni: w środę, czwartek i piątek po Mszy Św. o godzinie 7.00 do Mszy Św. o godzinie 18.00, a także dodatkowo w sobotę okazja do nawiedzenia naszego kościoła i Adoracji Najświętszego Sakramentu.

  W I czwartek miesiąca o godzinie 7.00 – zapraszam na Mszę św. o powołania do kapłaństwa, życia konsekrowanego i uświęcenie duchowieństwa. O godzinie 17.30 okazja do spowiedzi św. i Msza św. dla młodzieży, zwłaszcza przygotowującej się do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania.

  W I piątek obchodzimy święto Św. Kazimierza, królewicza. Od 17.00 okazja do Spowiedzi Św., o 17.30 Droga Krzyżowa dla dzieci i Msza św. szkolna. Po Mszy św. Droga Krzyżowa dla dorosłych i młodzieży.

  W I sobotę miesiąca o godz, 8.00 Msza św. za naszych zmarłych, o 16.00 i 17.00 z wigilii I Niedzieli Wielkiego Postu.

  W przyszłą – I Niedzielę Wielkiego Postu zapraszam o 15.00 na Koronkę do Bożego Miłosierdzia i na Gorzkie Żale. Zalecki za zmarłych, za których będziemy modlić się podczas Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali, można składać w zakrystii. W przyszłą niedzielę kolekta będzie jałmużną postną. Przed kościołem zespół charytatywny przeprowadzi zbiórkę na pomoc Ukrainie.

  ======================================================================================

  Zachęcam do czytania prasy katolickiej. W dzisiejszym numerze „Gościa Niedzielnego” znajdziemy inspiracje do dobrego przeżycia rozpoczynającego się w tym tygodniu Wielkiego Postu. Tematem wiodącym są rodzaje wielkopostnych umartwień oraz ich sens. Zachęcamy do lektury i skorzystania z naszych podpowiedzi.

  Aktualne przepisy dotyczące praktykowania pokuty. Zachowanie postu i wstrzemięźliwości:

  Według kanonu 1250 „ Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachować we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa”. Zachęca się, zgodnie z postanowieniem II Polskiego Synodu Plenarnego, do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w wigilię Bożego Narodzenie, ze względu na wyjątkowy charakter tego dnia w Polsce. Biskupi przypominają, że wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia. Post, czyli jeden posiłek do syta w ciągu dnia, obowiązuje wszystkich między 18 i 60 rokiem życia. Nie możliwość zachowania wstrzemięźliwości w piątek domaga się od katolika podjęcia innych form pokuty. Powstrzymywanie się od zabaw obowiązuje we wszystkie piątki i w czasie Wielkiego Postu. Biskupi przypominają w ten sposób wszystkim uczestnikom zabaw oraz tym, którzy je organizują, by uszanowali dni pokuty, a zwłaszcza czas Wielkiego Postu.

  POWRÓT