• „JEZUS PRZYWOŁAŁ
  DO SIEBIE DWUNASTU …”.

 • Ogłoszenia od 19.02.2023 do 26.02.2023


  PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA

  Św. Jadwigi Śląskiej PSZCZYNA – STARA WIEŚ

  VII Niedziela Zwykła od 19.02. do 26.02.2023 r.

  NIEDZIELA – 19.02.2023 – VII Niedziela Zwykła

  7.30 – Za + Małgorzatę Kasza we wspomnienie urodzin

  9.30 – Za + Kunegundę Nowożyn we wspomnienie 100 rocznicy urodzin, ++ z rodzin: Nowożyn, Adamus i Mańka

  11.00 – Za + Bernarda Kasza, + Bronisławę Kasza i ++ z rodziny Kasza

  PONIEDZIAŁEK – 20.02.2023

  7.00 – Za ++ Różę, Eryka i Krzysztofa Kozioł

  WTOREK – 21.02.2023

  7.00 – Za + Helenę Rudak

  ŚRODA – 22.02.2023 – Środa Popielcowa – Adoracja Najświętszego Sakramentu

  6.30 – Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy – godzinki

  7.00 – Za + Krystynę Mrzyczek w VIII rocznicę śmierci

  10.00 – O zdrowie i błogosławieństwo Boże dla pracowników i podopiecznych naszego Ośrodka Caritas Matka Boża Różańcowa i o pokój na świecie

  16.30 – ZA PARAFIAN

  18.00 – Za + Bogdana Gruszka od rodziny Matuszny z Koniakowa

  CZWARTEK – 23.02.2023 – Wsp. Św. POLIKARPA, biskupa i męczennika – Adoracja Najśw. Sakramentu

  7.00 – Do opatrzności Bożej w intencji dzieci Agnieszki, Bogdana, Jakuba i Renaty

  18.00 – Za ++ Jana i Anielę Błąkała

  PIĄTEK – 24.02.2023 – Adoracja Najświętszego Sakramentu

  7.00 – Za ++ Bogdana Kłóskę, Stefana Żelazo i Aleksandra Noga – od Zakładu Pogrzebowego „MAMOK”

  17.30 – Droga Krzyżowa dla dzieci

  18.00 – Msza Św. szkolna. Za + Wiktora Pistelok

  18.30 – Droga Krzyżowa dla młodzieży i dorosłych

  SOBOTA – 25.02.2023 – Adoracja Najświętszego Sakramentu

  8.00 – Za ++ Reinholda Bodory oraz Elżbietę i Karola Machnik

  14.00 – Chrzest dziecka: Blanka Karolina Wójcik

  16.00 – Msza Św. z wigilii I Niedzieli Wielkiego Postu. Za + męża i tatę Dariusza Szpek o radość życia wiecznego we wspomnienie urodzin

  NIEDZIELA – 26.02.2023 – I Niedziela Wielkiego Postu

  7.30 – Za + Marię Tendera – od chrześniaków

  9.30 – Do Opatrzności Bożej przez wstawiennictwo Matki Bożej i Świętej Jadwigi Śląskiej z podziękowaniem za otrzymane łaski, z prośbą o dalsze błogosławieństwo Boże i zdrowie dla Ryszarda Bednarka z okazji 70 Rocznicy Urodzin

  11.00 – Za ++ Henryka i Otylię Blaut

  14.30 – Gorzkie Żale, Kazanie Pasyjne i Koronka do Bożego Miłosierdzia

  PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA

  Św. Jadwigi Śl. PSZCZYNA- STARA WIEŚ

  Strona Internetowa Parafii: www.parafiaswjadwigi.pl

  Konto Parafii: z dopiskiem na cele kultu religijnego

  Bank Pekao S.A. 79 1240 1330 1111 0010 9381 2556

  OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  VII NIEDZIELA ZWYKŁA – 19.02.2023

  „…, NIE STAWIAJCIE OPORU ZŁEMU”.

  „ Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują, abyście się stali synami Ojca waszego, który jest w niebie”. Nasze ludzkie siły nie wystarczą, by wprowadzić w życie wymagające słowa Jezusa z dzisiejszej Ewangelii. Prośmy zatem u progu tej Eucharystii, aby sam Bóg dotknął naszych serc i uzdolnił nas do pójścia drogą chrześcijańskiej doskonałości.

  Dzisiejsza kolekta specjalna kopertowa przeznaczona jest na spłatę za ogrodzenie naszego cmentarza.

  Bóg zapłać za składane ofiary.

  W dzisiejszą Niedzielę kandydaci do diakonatu rozpoczynają rekolekcje przed święceniami. Polecamy ich w naszej modlitwie.

  Od dzisiaj rozpoczynamy Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, który kończy I Niedziela Wielkiego Postu – Niedziela Trzeźwości. Zachęcam parafian do wpisywania w Księdze Trzeźwości swoich postanowień trzeźwościowych, bądź abstynenckich na czas Wielkiego Postu. Księga Trzeźwości jest wyłożona w przedsionku kościoła.

  W Środę Popielcową rozpoczynamy okres wielkopostnej pokuty. Msze św. w tym dniu o godz. 7.00, 10.00, 16.30 i 18.00. Kolekta przeznaczona będzie na potrzeby naszej parafii – gazowe ogrzewanie. Przed kościołem zespół charytatywny przeprowadzi zbiórkę na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi. Jest to dzień postu i wstrzemięźliwości. Post i modlitwa będą także naszym wsparciem duchowym dla Narodu Ukraińskiego. W tym dniu rozpoczynamy także kwartalne dni modlitw o ducha pokuty. Wszystkie te intencje przedstawiamy Bogu przez czterdziestogodzinne nabożeństwo, które polega na całodziennej Adoracji Najświętszego Sakramentu w kolejne dni: w środę, czwartek i piątek po Mszy Św. o godzinie 7.00 do Mszy Św. o godzinie 18.00, a także dodatkowo w sobotę okazja do nawiedzenia naszego kościoła i Adoracji Najświętszego Sakramentu.

  W czwartek przypada wspomnienie Św. Polikarpa, biskupa i męczennika. O godzinie 18.00 na Mszę św. i spotkanie zapraszam młodzież przygotowującą się do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania.

  W piątek od 17.00 okazja do Spowiedzi Św., o 17.30 Droga Krzyżowa dla dzieci i Msza św. szkolna. Po Mszy św. Droga Krzyżowa dla dorosłych i młodzieży.

  W sobotę o 16.00 będzie Msza Św. z wigilii I Niedzieli Wielkiego Postu.

  W przyszłą – I Niedzielę Wielkiego Postu zapraszam o 14.30 na Gorzkie Żale, kazanie pasyjne i na Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Zalecki za zmarłych, za których będziemy modlić się podczas Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali, można składać w zakrystii. W przyszłą niedzielę kolekta będzie jałmużną postną. Przed kościołem będą zbierane ofiary na kwiaty i sprzątanie naszej świątyni.

  Zachęcam do czytania prasy katolickiej. Dzisiejszy numer „Gościa Niedzielnego” wprowadza w zaczynający się w najbliższą środę Wielki Post. Warto przeczytać m.in. o tym, skąd się wziął i jaką treść kryje w sobie zwyczaj posypywania głów popiołem oraz jak poszczono w czasach Jezusa. Dostępny jest także nowy numer Małego Gościa Niedzielnego dla dzieci.

  Aktualne przepisy dotyczące praktykowania pokuty. Zachowanie postu i wstrzemięźliwości:

  Według kanonu 1250 „ Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachować we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa”. Biskupi przypominają, że wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia.

  Post, czyli jeden posiłek do syta w ciągu dnia, obowiązuje wszystkich między 18 i 60 rokiem życia. Nie możliwość zachowania wstrzemięźliwości w piątek domaga się od katolika podjęcia innych form pokuty. Powstrzymywanie się od zabaw obowiązuje we wszystkie piątki i w czasie Wielkiego Postu. Biskupi przypominają w ten sposób wszystkim uczestnikom zabaw oraz tym, którzy je organizują, by uszanowali dni pokuty, a zwłaszcza czas Wielkiego Postu.

  POWRÓT